25 Nisan 2019 Perşembe
Üyelik
Sayaçlar
6.014.987 ziyaret.
4 aktif ziyaretçi.
Bolu Tekke Barajında Çalışmalar Bütün Hızıyla Devam Ediyor.
Tekke Barajıyla Mümbit Topraklar Suya Kavuşacak ve Bölgeye İçme Suyu Temin Edilecek.


Orman ve Su İşleri Bakanlığı Basın Bültenidir.


·     BOLU TEKKE BARAJI'NDA ÇALIŞMALAR BÜTÜN HIZIYLA DEVAM EDİYOR…

·     TEKKE BARAJIYLA MÜNBİT TOPRAKLAR SUYA KAVUŞACAK VE BÖLGEYE İÇME SUYU TEMİN EDİLECEK…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Bolu'da inşa edilmekte olan Tekke Barajı'nda çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor. Baraj tamamlandığında hem münbit topraklar suya kavuşacak hem de bölgenin içme, kullanma ve endüstri suyu ihtiyacı karşılanacak.

155 Bin 230 Dekar Zirai Alan Su ile Buluşacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından Nisan 2014'te temeli atılan Tekke Barajı büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme- kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması maksadıyla inşa ediliyor.

Bu kapsamda çalışmalara aralıksız devam ettiklerini kaydeden Prof. Dr. Veysel Eroğlu "İnşa ettiğimiz Tekke Barajı ile Bolu'da 155.230 dekar zirai alanı su ile buluşturacağız. Ayrıca Gerede, Dörtdivan ve Yeniçağa İlçelerine yılda 9,2 milyon metreküp içme, kullanma ve endüstri suyu temin edeceğiz" dedi.

Tekke Barajı Bölgeye Hayat Verecek

Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu tipinde ve temelden 76,50 metre yüksekliğinde inşa edilen barajın toplam yatırım bedeli yaklaşık 116 milyon lirayı buluyor. Yüzde 54 fiziki gerçekleşme sağlanan Tekke Barajı'nın 2019 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Proje Yıllık 70 Milyon Lira İlave Gelir Artışı Sağlayacak

Zirai sulama imkanlarını artırmak için sulama projelerini hayata geçiren Orman ve Su İşleri Bakanlığı, ekonomik potansiyelini tarım ve tarım ürünlerine dayalı sanayi etkinliklerinin oluşturduğu bu bölgede hayata geçireceği proje ile zirai ürünleri ve çeşitliliğini artırarak, tarıma dayalı sanayinin gelişerek bölge ekonomisine büyük katkılar sağlamasını hedefliyor. Tamamlandığında 15 bin kişiye zirai istihdam sağlayacak proje ile ülke ekonomisine 60 milyon TL zirai gelir artışı ve 10 milyon TL içme suyu olmak üzere yılda 70 milyon lira ilave gelir artışı sağlanması öngörülüyor.

Bolu ve İlçelerinin 2050 Yılına Kadar İçme Suyu Problemi Ortadan Kalkacak

Bolu'ya bağlı Gerede, Dörtdivan ve Yeniçağa ilçelerinin içme, kullanma ve endüstri suyu ihtiyacı 53 milyon metreküp su depolama kapasitesine sahip Tekke Barajından karşılanacak. Baraj ile yıllık 9,2 milyon m³ su temin edilerek Bolu ve ilçelerinin 2050 yılına kadar içme suyu problemi ortadan kalkacak.

"Tekke Barajı Projesi Bölge İçin Çok Önemli"

Tekke Barajı projesinin bölge için çok önemli bir proje olduğunun altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu "Bakanlık olarak su yatırımlarında destan yazıyoruz. Bolu'ya da gereken yatırımları yapıyoruz. Bundan sonra da Bolu için ne gerekiyorsa yapacağız. Bolu'da 155.230 dekar zirai alanı suyla buluşturacak ve bölgenin içme ve kullanma suyu problemini kökünden çözecek olan bu projeyi bende yakından takip ediyorum. Projenin en kısa sürede bitmesi için gereken talimatları verdim" değerlendirmesinde bulundu.


 

Saygılarımızla,

Orman ve Su İşleri Bakanlığı
Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
Tel   : 0312 207 67 37/38
Faks: 0312 207 67 87

  Güncel Haberler
 Yerel
 Bolu Kitap Kulübü Geleceği Ağırladı
 Gerede ALLAR’LA Devam Dedi.
 "Ufku açık, hedefleri olan bir gençlik için"
 GTSO İstihdam Seferberliği
 GERKAV Dergisi 24. Sayısı Hazırlanıyor
 Gerede'nin En Eski Resmi
 Palyetif Bakım Servisi Açıldı
 Arkut Kayak Sezonu Açıldı
 Kul Damat’ın (Ahmet Tınmaz) Kitapları
 EDS ler çalışmaya başladı
 "Ömrümde Bir Gerede"
 ANILAR
 Kratya'nın Gülleri
 Spor
 Geredespor - Göynükspor Ekstra Play-Of Final Maçı
 BJK Başkanı Fikret Orman Gerede’de idi
 KAYAKÇILARIMIZ ERZURUM'DA TÜRKİYE 1. OLDU
 Güncel
 GTSO'dan ÖNEMLİ DUYURU:
 "Burası Türkiye Burada İş Var"
 Oto Alım Satım Yönetmeliği
 2018 YILLIK İŞLETME CETVELLERİ VE SANAYİ SİCİL BELEGESİ VİZE İŞLEMLERİ İLİŞKİN DUYURU
 "İyilik Yolunda Uzaklar Yakın" a Türkiye Yazarlar Birliği'nden birincilik geldi.
 SKY ROAD’ da Bir GEREDELİ
 “İyilik Yolunda Uzaklar Yakın 1”
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net